Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Češi a Poláci podepsali záchranný plán poskytnutí příhraniční pomoci

Češi a Poláci podepsali záchranný plán poskytnutí příhraniční pomoci

 
Nový obrázek (3)Nový obrázek

  Další krok ke vzájemné pomoci v příhraničních oblastech Královéhradeckého kraje a Dolnoslezského vojvodství učinili v pondělí 25. února 2013 ve Wroclawi představitelé Královéhradeckého kraje, Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (dále jen HZS Královéhradeckého kraje) a Dolnoslezského vojvodstvíKrajského velitelství Státní požární ochrany (dále jen KW PSP) ve Wroclawi.
 
  Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a vojvoda Dolnoslezského vojvodství Aleksander Marek Skorupa a ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. František Mencl a velitel KW PSP ve Wroclawi st. bryg. Andrzej Szcześniak podepsali dodatek „Dohody o spolupráci a vzájemné pomoci při katastrofách, živelných pohromách a jiných mimořádných událostech“ ze dne 21. února 2012.
 
  Dodatek „Záchranný plán poskytnutí příhraniční pomoci mezi jednotkami požární ochrany Dolnoslezského vojvodství a Královéhradeckého kraje“ upřesňuje řadu zásad a jasně definuje vzájemné závazky, které budou usnadňovat spolupráci obou stran v případě ohrožení života, zdraví a majetku obyvatel na české nebo polské straně hranice. Obě strany se budou navzájem informovat o vzniklých nebo pravděpodobných ohrožení, které mohou mít příhraniční účinky a v případě potřeby poskytnout veškerou nezbytnou pomoc. Dodatek obsahuje důležité informace jako je typ události, seznam sil a prostředků k předurčeným typovým plánům (např. požár lesa, požár objektu, vichřice apod.), seznam kontaktních bodů a kontakty na operační střediska, charakteristiku jednotek požární ochrany české i polské strany (popis požární techniky včetně popisu speciálního zařízení). Všechny údaje uvedené v dodatku usnadní komunikaci a rychlé rozhodování mezi českými a polskými hasiči v případě vzniku mimořádné události.
     Na společném setkání představitelů Královéhradeckého kraje a Dolnoslezského vojvodství se zástupci hasičských záchranných hasičských sborů byl přítomen sekretář sdružení Euroregion Glacensis pan Jaroslav Štefek, který k této problematice sdělil:
"Spolupráce složek HZS je jednou z prioritních aktivit přeshraniční spolupráce a jsem rád, že Euroregion Glacensis se této činnosti účastní a je dobrým partnerem pro jednotlivé složky. Oblast prevence rizik v Operačním programu přeshraniční spolupráce ČR-PR v letech 2007-2013 zaznamenává dlouhodobě největší zájem předkladatelů společných projektů. Bohužel přidělování finančních prostředků je pro tuto oblast již ukončeno, a tak mnohé potřeby jsou prozatím neuspokojeny. Důležité bude pro naše území, aby podpora této oblasti byla zachována i v dalším programovém období, kde dojde k uzší koncentraci přidělování prostředků na vybrané strategické oblasti".
 Zdroj textu: HZS Královéhradeckého kraje/Informační servis/Zpravodajství/2013/únor,
 sekretariát euroregionu

Fotogalerie ze setkání na Dolnoslezském vojvodství

13-02-15 Wroclaw - podpis dodatku
13-02-15 Wroclaw - podpis dodatku (5)
13-02-15 Wroclaw - podpis dodatku (4)
13-02-15 Wroclaw - podpis dodatku (3)
13-02-15 Wroclaw - podpis dodatku (2)
13-02-15 Wroclaw - podpis dodatku (1)
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM