Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Euroregion Glacensis a RDA zaznamenávají další významný úspěch na poli přeshraniční spolupráce s Polskem

Euroregion Glacensis a RDA zaznamenávají další významný úspěch na poli přeshraniční spolupráce s Polskem

V pátek dne 1. února 2013 se v prostorách hotelu Panorama v Rychnově nad Kněžnou uskutečnilo setkání představitelů Euroregionu Glacensis, RDA, žadatelů a jejich projektových partnerů v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-PR 2007-2013, které bylo svoláno jen několik dní po konání 10. Monitorovacího výboru tohoto programu. Výbor se konal ve dnech 29.-30.1.2013 a bylo zde rozhodnuto o podpoře všech 14-ti úspěšně zaregistrovaných projektových žádostí na území Euroregionu Glacensis s rozpočtem více než 10,2 mil EUR, které byly podpořeny celkovou dotací ve výši téměř 8,4 mil. EUR.
 
     Drtivou většinu těchto žádostí zpracovala agentura Euroregionu Glacensis – RDA. Poslední půl rok  proběhl v RDA ve vysokém pracovním nasazení, kdy projektoví manažeři mimo jiných dotačních programů připravili a zpracovali žádosti pro zářijový sběr OPPS ČR-PR 2007-2013. Manažeři RDA připravovali celkem 17 projektových žádostí, v nichž bylo zapojeno přes 50 žadatelů a projektových partnerů z české i polské strany.  
 
     Podpořené projekty zahrnují celou škálu oblastí podpory česko-polského programu, a to od ochrany životního prostředí, přes podporu cestovního ruchu, spolupráci v oblasti vzdělávání, územní spolupráci veřejných institucí, až po podporu společenských, kulturních a volnočasových aktivit. Systémově se také jedná o podporu všech příhraničních regionů na území Euroregionu Glacensis (Trutnovsko, Broumovsko a Náchodsko, oblast Orlických hor, Ústecko-orlicko a Šumpersko), viz. mapa úspěšných projektů. V rámci podpořených projektů budou vystavěny úpravny vod, čistírny odpadních vod, opraveny kanalizační sítě, bude monitorována a chráněna lesní zvěř, dojde k otevření muzeí a skanzenů, budou podpořeny řemeslné tradice, dojde k vybudování cyklostezek a vytvoření bílých stop pro lyžaře, proběhnou i programy environmentální výchovy a řada dalších aktivit.
Tento úspěch posílil také pozici Královéhradeckého kraje, který si tak upevnil první příčku v objemu získaných prostředků z tohoto programu na celé česko-polské hranici. Například v oblasti podpory životního prostředí z 8 podpořených projektů v tomto kole na celé česko-polské hranici je 6 z Královéhradeckého kraje.
     „Pro naše území je to bezesporu další velký úspěch. Jsem rád, že se nám dlouhodobě daří být konkurenceschopným regionem vůči Ostravsku a celému Moravskoslezskému kraji, kde je mnohem snazší najít přeshraniční efekt u navržených projektů, protože se jedná o velice blízké mnohdy až spojené aglomerace jako například Český Těšín. Musím ocenit práci našich manažerů a poděkovat jim za jejich nasazení. Prostřednictvím agentury RDA bylo v posledních třech letech do našeho euroregionu získáno na dotacích 554 mil. Kč a za dobu její dvanáctileté existence téměř 2,4 mld.Kč. Jedná se tak o vysokou míru zodpovědnosti a odborné připravenosti, kdy ze všech zpracovaných projektů jich 89% získalo přidělenou dotaci“, dodal Jaroslav Štefek, sekretář euroregionu a ředitel RDA.
    Sekretariát euroregionu


Fotogalerie ze setkání žadatelů a projektových partnerů

IMG_1332
IMG_1322
IMG_1319
IMG_1317
IMG_1312
IMG_1309
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM