Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Staré Město pod Sněžníkem se představuje

Staré Město pod Sněžníkem se představuje

22.4.2011

V České republice je osm obcí se jménem Staré Město, ale jenom jediné z nich je obklopeno věncem hor. Přilehlé hřebeny masivu Králického Sněžníku a Rychlebských hor skýtají nepřeberné možnosti pro letní i zimní turistiku a rekreaci. Hlavní nabídkou cestovního ruchu je příroda, která se ještě stále vyznačuje ekologickou rovnováhou a je zachovaná ve stavu, který budí oprávněný zájem návštěvníků.

V současné době je Staré Město se svými 1 955 stálými obyvateli nadále městem průmyslově zemědělským, je kulturním a společenským centrem. Turistům poskytuje své služby 37 rekreačních zařízení, hotelů, penzionů, horských chat a ubytování v soukromí s 1.500 lůžky. V létě je možné vedle pěší turistiky a cykloturistiky se věnovat i turistice na koních. Ke sportovnímu vyžití se kromě toho nabízí bowling, 3 tenisové kurty a  fotbalové hřiště. V letošním roce získalo město dotace na vybudování multifunkčního hřiště. Milovníci zimních sportů mají k dispozici nepřeberné množství běžeckých tras různé náročnosti, příznivcům sjezdového lyžování nabízí v obci a okolí služby 15 lyžařských vleků a dvě sedačkové lanovky.

Nejvýznamnějšími výrobními podniky jsou Grafitové doly s. r. o. (těžba grafitu, dolomitu), Hanušovická lesní a. s. (těžební a pěstební činnost), KREMO – výroba staroměstských trubiček, NET s. r. o. (vysokotlaká technologie, kovovýroba), PRO-BIO obch. spol. s r. o. (biopotraviny).  hospodaří zde řada zemědělců.

Přímo ve Starém Městě je mateřská a základní škola včetně speciálních tříd, zdravotní středisko zajišťující základní lékařské služby, lékárna, stanice Horské služby, veterinární lékař, kulturní dům, kino, knihovna, muzeum, pošta, pojišťovna, jednotka požární ochrany II. stupně.

Město má také svou městskou slavnost – Anenskou pouť, která je v červenci ke svátku sv. Anny a řadu drobnějších akcí jako otvírání prázdnin, rozsvěcení vánočního stromu na náměstí a další. Známé a vyhledávané jsou také Bioslavnosti, které pořádá v měsíci červenci společnost Pro.Bio. Každoročně jsou pořádány výstupy na Králický Sněžník a cyklistické závody (Gutwinského mezinárodní cyklistický závod  a  Minimaraton Sněžník).
Městský statut, o který Staré Město přišlo v roce 1946, byl Starému Městu vrácen 27.10.2000. Staré Město pod Sněžníkem má i bohatou příhraniční činnost. Ve spolupráci s partnerským městem Stronie Slaskie a s finanční podporou Euroregionu Glacensis se zde realizuje řada kulturních a sportovních aktivit. Byla vydána turistická mapa, která zahrnuje oblast od Hanušovic přes Kladské sedlo až do příhraničních lázní Landek Zdroj. I polská oblast Králického Sněžníku nabízí spoustu zajímavých turistických cílů – Medvědí jeskyni, Muzeum minerálů v Kletně nebo historickou vápenku.

Další informace můžete získat na webových stránkách www.staremesto.info, www.staremesto-kultura.cz, www.stronie/pl
01. Staré Město a Sněžník
02. Cestou ze Sněžníku
03. Západ slunce
04. Pramen Moravy
05. Zvonička Kunčice
06. Radnice s informačním centrem
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM