Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Webinář Rozdílnosti samospráv v ČR a Polsku

Webinář Rozdílnosti samospráv v ČR a Polsku

Logo_cz_pl_eu_barevne

Další webinář pořádaný Euroregionem Glacensis se uskutečnil dne 5.4.2023 od 10:00 na téma Rozdílnost mezi strukturou a kompetencemi samospráv v České republice a Polsku.

Základními územními samosprávnými celky jsou v Polsku i v České republice obce. Základním rozdílem mezi těmito zeměmi je naprosto odlišná velikost celků. Podle stavu ke konci roku 2018 v České republice bylo 6258 obcí, z čehož 605 bylo měst (26 statutárních) a 226 městysů. Ve stejné době v Polsku bylo 2477 obcí, z toho 1537 venkovských obcí, 638 městsko-venkovských obcí a 302 městských obcí. Největším rozdíl mezi územní samosprávou v České republice a Polsku je především v tom, že v České republice je územní samospráva dvoustupňová (obce a kraje), zatím co v Polsku je územní samospráva třístupňová. V Polsku existují nejen obce (gminy), ale i okresy (powiaty) a vojvodství (województwa). Co je příčinou této rozdílnosti? Jak je volena samospráva v ČR a Polsku? Jaké pravomoci mají zástupci obcí? Jak dlouhé je jejich volební období? Jaké jsou kompetence jednotlivých obcí a krajů na české straně a gmin, powiatů a vojvodství na polské straně? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto rozdělení? Odpovědi na tyto otázky jsou hlavním cílem webináře.

Webinář je realizován v rámci společného projektu „V kontaktu – přeshraniční spolupráce navzdory překážkám. Euroregion Glacensis ho realizuje společně s partnery ESÚS NOVUM a Euroregion Nisa.  Cílem projektu je vytvoření silné a stabilní sítě spolupráce v příhraničním území, která umožní odbourat negativní dopady situace spojené s pandemií a dalšími neočekávanými událostmi. Pořádány jsou jak setkání pracovních skupin zaměřených na určitou oblast přeshraniční spolupráce, tak webináře pro širokou veřejnost zaměřené na česko-polské vztahy a aktuální témata souvisejícími s nejrůznějšími aspekty života napříč oběma zeměmi.

Pozvánka_Kompetence samospráv_5.4.2023
Zaproszenie_Kompetencje samorządów_5.4.2023
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM