Euro Region
Čeština English
Strona główna > O euroregionie > Archiwum aktualności > Euroregion Glacensis a RDA zaznamenávají další významný úspěch na poli přeshraniční spolupráce s Polskem

Euroregion Glacensis a RDA zaznamenávají další významný úspěch na poli přeshraniční spolupráce s Polskem

V pátek dne 1. února 2013 se v prostorách hotelu Panorama v Rychnově nad Kněžnou uskutečnilo setkání představitelů Euroregionu Glacensis, RDA, žadatelů a jejich projektových partnerů v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-PR 2007-2013, které bylo svoláno jen několik dní po konání 10. Monitorovacího výboru tohoto programu. Výbor se konal ve dnech 29.-30.1.2013 a bylo zde rozhodnuto o podpoře všech 14-ti úspěšně zaregistrovaných projektových žádostí na území Euroregionu Glacensis s rozpočtem více než 10,2 mil EUR, které byly podpořeny celkovou dotací ve výši téměř 8,4 mil. EUR.
 
     Drtivou většinu těchto žádostí zpracovala agentura Euroregionu Glacensis – RDA. Poslední půl rok  proběhl v RDA ve vysokém pracovním nasazení, kdy projektoví manažeři mimo jiných dotačních programů připravili a zpracovali žádosti pro zářijový sběr OPPS ČR-PR 2007-2013. Manažeři RDA připravovali celkem 17 projektových žádostí, v nichž bylo zapojeno přes 50 žadatelů a projektových partnerů z české i polské strany.  
 
     Podpořené projekty zahrnují celou škálu oblastí podpory česko-polského programu, a to od ochrany životního prostředí, přes podporu cestovního ruchu, spolupráci v oblasti vzdělávání, územní spolupráci veřejných institucí, až po podporu společenských, kulturních a volnočasových aktivit. Systémově se také jedná o podporu všech příhraničních regionů na území Euroregionu Glacensis (Trutnovsko, Broumovsko a Náchodsko, oblast Orlických hor, Ústecko-orlicko a Šumpersko), viz. mapa úspěšných projektů. V rámci podpořených projektů budou vystavěny úpravny vod, čistírny odpadních vod, opraveny kanalizační sítě, bude monitorována a chráněna lesní zvěř, dojde k otevření muzeí a skanzenů, budou podpořeny řemeslné tradice, dojde k vybudování cyklostezek a vytvoření bílých stop pro lyžaře, proběhnou i programy environmentální výchovy a řada dalších aktivit.
Tento úspěch posílil také pozici Královéhradeckého kraje, který si tak upevnil první příčku v objemu získaných prostředků z tohoto programu na celé česko-polské hranici. Například v oblasti podpory životního prostředí z 8 podpořených projektů v tomto kole na celé česko-polské hranici je 6 z Královéhradeckého kraje.
     „Pro naše území je to bezesporu další velký úspěch. Jsem rád, že se nám dlouhodobě daří být konkurenceschopným regionem vůči Ostravsku a celému Moravskoslezskému kraji, kde je mnohem snazší najít přeshraniční efekt u navržených projektů, protože se jedná o velice blízké mnohdy až spojené aglomerace jako například Český Těšín. Musím ocenit práci našich manažerů a poděkovat jim za jejich nasazení. Prostřednictvím agentury RDA bylo v posledních třech letech do našeho euroregionu získáno na dotacích 554 mil. Kč a za dobu její dvanáctileté existence téměř 2,4 mld.Kč. Jedná se tak o vysokou míru zodpovědnosti a odborné připravenosti, kdy ze všech zpracovaných projektů jich 89% získalo přidělenou dotaci“, dodal Jaroslav Štefek, sekretář euroregionu a ředitel RDA.
    Sekretariát euroregionu


IMG_1332
IMG_1322
IMG_1319
IMG_1317
IMG_1312
IMG_1309
Tisknout stránku Drukuj stronę      
Szybkie linki
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Cyklobusy do Orlických hor

Przez używanie niniejszej witryny internetowej wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie plików cookies, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stron.