Euro Region
English Polski
Newsletter
Můžete se kdykoliv odhlásit.
Domovská stránka > Projekty euroregionu > Česko-polská Hřebenovka

Česko-polská Hřebenovka

1. LOGO CZ-PL v dobrém rozlišení
Euroregion Glacensis se zaslouží o obnovu Česko-polské Hřebenovky

Dne 17.5.2018 se na Velvyslanectví Polské republiky v Praze uskuteční zahajovací konference strategického projektu s názvem „Česko-polská Hřebenovka – východní část“. Dojde tak k oficiálnímu zahájení realizace turisticky významného přeshraničního projektu, který bude financován z programu Interreg V-A ČR-PR. Projekt je zaměřen na obnovení historické dálkové turistické trasy s několika propojeními přes hranici, vybudováním doprovodných investic a masivní propagační kampaní pod společnou značkou Hřebenovka. Hřebenová trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech volně přechází do druhého státu, což zajišťuje vysoké přeshraniční efekty. Pro zvýšení atraktivity příhraničního území bude vybudováno 11 rozhleden - rozhledna na Velké Deštné – partner Deštné v Orlických horách, rozhledna na Feistově kopci – partner Olešnice v Orlických horách, rozhledna na Šibeníku - partner Nový Hrádek, rozhledna v obci Vysoká Srbská, rozhledna na Vrchmezí - partner Duszniki Zdrój, rozhledna na Czerńcu - partner Międzylesie, rozhledna na Jagodnej - partner Bystrzyca Kłodzka,  rozhledna na Kladské hoře - partner Powiat Kłodzki,  vyhlídka Guzowata - partner Gmina Radków, rozhledna na Włodzické hoře - partner Gmina Nowa Ruda, rozhledna na Słupcu - partner Gmina Miejska Nowa Ruda.

Z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden/ vyhlídkových míst nebo využitím jiného historického dědictví, pouhé 3 rozhledny jsou na nových místech a využívají lokálního turistického potenciálu. Dále vzniknou dvě česko-polská turistická informační centra (Neratov a Nový Hrádek), která budou zaměřena na propagaci Hřebenovky a společného území a bude obnoven Jánský most v Neratově, který bude obnovením duchovního i reálného spojení obou států.  Nedílnou součástí úspěšné realizace projektu je jeho propagace a publicita, která bude zajištěna prostřednictvím krajských samospráv a polského Sdružení Kladských obcí.

 

„Euroregion Glacensis působí na česko-polské hranici již 22 rokem. Tento projekt je dosud historicky nejrozsáhlejším jak co do počtu zapojených subjektů, protože u Hřebenovky je celkem 18 partnerů, tak svým celkovým efektem pro pohraničí. Těší mě zejména účast krajů v projektu, což je důkaz, že tento záměr má význam i pro samosprávní celky. Za těch několik posledních let obce společně s polskými partnery v Polsku spolupracují již samostatně, proto se Euroregion Glacensis soustředí na řešení velký strategických projektů, které mají význam pro celé pohraničí, což Hřebenovka přesně naplňuje. Díky velké podpoře polského Velvyslanectví můžeme odstartovat takto významný projekt na prestižním místě, ale zároveň nás to zavazuje udělat vše pro to, abychom po třech letech dosáhli očekávaných výsledků.“, dodal Jaroslav Štefek, sekretář euroregionu, který je zároveň koordinátorem a zpracovatelem projektu Hřebenovka.

 

Česko-polská Hřebenovka - východní část

18 partnerů – 3.035.553 EURO dotace

Program: Interreg V-A Česká republika – Polsko

Doba realizace: 4/2018 – 10/2020 

Vedoucí partner projektu: Euroregion Glacensis

Partneři projektu: Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Liberecký kraj, Sdružení Neratov z.s., Obec Deštné v Orlických horách, Obec Olešnice v Orlických horách, Městys Nový Hrádek, Obec Vysoká Srbská, Stowarzyszenie Gmin Zemie Kłodzkiej, Powiat Kłodzki, Gmina Międzylesie, Gmina Bystrzyca Kłodzka, Gmina Duszniki – Zdrój, Gmina Radków, Gmina Miejska Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda

Aktivity a výstupy projektu budou průběžně zveřejněny

na www.euro-glacensis.cz/hrebenovka

Více o projektu naleznete zde

 

Tisknout stránku Vytisknout stránku       Poslat odkaz na e-mail Poslat odkaz na e-mail
Rychlé odkazy
Euroregio
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.