Vážení uživatelé, právě jste navštívili nově vytvořený design webových stránek sdružení Euroregionu Glacensis. Po třech letech fungování dochází k největší proměně titulní strany, kde nyní dominuje motiv rozhleden. Ten bude sloužit k rychlému odkazu na současně nejsledovanější projekt sdružení - „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis". V rámci zmiňovaného projektu bylo během roku 2014 vybudováno nebo zrekonstruováno celkem osm rozhleden na česko-polském příhraničí. Každá rozhledna má na web svoji vlastní podstránku, kde zájemci naleznou základní informace, vč. otevírací doby, technických parametrů, GPS. V letošním roce je pro turisty připravena novinka – soutěž „Putování po rozhlednách“ – leták s herním plánem je také možné si stáhnout z webových stránek. Pro inspiraci je zde umístěno video, kde jedním kliknutím můžete virtuálně navštívit všechny nové rozhledny najednou.
Projekt „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“ v letošním roce po třech letech končí. Za dobu své realizace stihl posbírat nejedno ocenění. V dubnu letošního roku zvítězil mezi 15 dalšími nominovanými v internetovém hlasování jako nejinspirativnější projekt programu OPPS Česká republika – Polsko 2007 – 2014 pro rok 2014/2015. Rozhledna Čáp, která se nachází v Teplických skalách, získala v hlasování turistů druhé místo za nejkrásnější a nejlépe situovanou rozhlednu. Polská Suszynka nedaleko od Radkówa obdržela ocenění Kladská růže za nejlepší stavbu. V rámci konference veřejné správy a samosprávy, jež se konala v dubnu letošního roku u příležitosti oslav 25 let od zavedení územní samosprávy v Polsku, bylo propagátorům projektu umožněno, aby v blízkosti Velvyslanectví Polské republiky v Praze na frekventovaném místě Valdštejnské ulice umístit baner propagující projekt rozhleden (celé znění článku naleznete zde).
Poslední aktivitou projektu vedoucího partnera, kterým byl Euroregion Glacensis, bylo zorganizování společné mezinárodní závěrečné konference. Akce se uskutečnila ve dnech 14. – 15. května v prostorách hotelu K-TRIUMF ve Velichovkách a byla zaměřena na téma rozvoje cestovního ruchu a především měla za úkol zhodnotit celý průběh realizace projektu. Byli zde zastoupeni všichni projektoví partneři, každá rozhledna byla samostatně představena účastníkům. Na druhý den organizátoři připravili návštěvu tří rozhleden. Byly vybrané z nejbližšího okolí hotelu – rozhledna Čáp, Na Signálu z Horní Radechové a poslední navštívenou byla Žernov. U každé rozhledny byl přítomen vždy zástupce projektového partnera, který účastníkům poskytl základní informace o stavbě.
Euroregion Glacensis se i nadále bude tématice rozhleden věnovat. Další etapou je projekt Česko-polská Hřebenovka, jehož hlavní náplní bude propagace hřebenových tras v úseku Ještěd – Sněžka – Praděd spolu s budováním nových rozhleden v místech, kde již existovaly (celou prezentaci o novém projektu si můžete stáhnout zde).
Jak je vidět – fenomén rozhleden se ukázal jako velmi lákavý turistický produkt a podle slov projektových partnerů dosavadní vysoká návštěvnost předčila veškerá očekávání.
Věříme, že nejen rozhledny, ale i nový design našich stránek bude i nadále poutavým přitažlivým místem pro občany česko-polského pohraničí.
Sekretariát Euroregionu Glacensis