Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Jednání ve Štrasburku

Jednání ve Štrasburku

20.4.2012

Ve  dnech 18. a 19. dubna 2012 měli zástupci českých a polských členských obcí/měst, kteří získali ocenění za nejlepší česko-polská partnerství Euroregionu Glacensis, možnost navštívit sídlo evropských institucí - nádherné historické město ležící na řekách RÝN a ILL - město Štrasburk. Pracovní návštěva byla uskutečněna ve spolupráci s místopředsedou Evropského parlamentu Ing. Oldřichem Vlasákem a ve spolupráci s europoslanci Piotrem Borysem a Jackem Protasiewiczem.

Pro účastníky byl tento zájezd jednou z odměn od Euroregionu Glacensis, kterou obdrželi za svoji příkladnou práci v rámci rozvoje česko - polských vztahů v rámci Euroregionu Glacensis. Ocenění získali v rámci soutěže, která byla vyhlášena v červenci minulého roku v 10 kategorií možné spolupráce. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo dne 8. prosince 2011 na společné česko - polské konferenci, která byla zároveň  oslavou 15. narozenin sdružení Euroregion Glacensis.

První zastavení po příjezdu do Štrasburku patřilo návštěvě známé oranžerie, kde hnízdí stovky čápů - tradiční znak francouzského města. Poté následovala prohlídka Rady Evropy, kde účastníci měli možnost poprvé se setkat s europoslanci a zároveň byli seznámeni s „chodem“ budovy. Po ukončení návštěvy Rady Evropy čekala na účastníky krátká procházka historickým centrem města. Na večer byla naplánovaná společná večeře ve stylové alsaské restauraci, kde měli možnost ochutnat zdejší typické speciality.  

Následující den byla na programu prohlídka Evropského parlamentu a také účast na  Plenárním zasedání, které v těchto dnech zasedá. Po exkursi v architektonicky zajímavém objektu parlamentu a po besedě s místopředsedou EP Ing. Vlasákem a europoslanci EP Piotrem Borysem a Jackem Protasiewiczem zástupci euroregionu mohli z tribuny sledovat jednání europoslanců, včetně hlasování k jednotlivým bodům programu.

Na závěr pracovní cesty si česko-polská skupina prohlédla zajímavá místa a zákoutí  města z výletní lodi po řece ILL. „V současné době dochází k formulování budoucí politiky evropské územní spolupráce pro období 2014 – 2020. Pro přeshraniční spolupráci je ze strany Evropské komice připraveno samostatné nařízení o podpoře, které navrhuje zvýšení finančního objemu na přeshraniční dotační politiku, což je dobrá zpráva. Na druhou stranu je však navrženo výrazného zúžení možných oblastí podpory, například je zcela vypuštěna oblast podpory cestovního ruchu, což je pro euroregiony klíčové téma. V rámci pracovní cesty jsme ve Štrasburku informovali europoslance o potřebách česko-polského pohraničí a předali jim dokumenty, které navrhují úpravu budoucích dotačních podpor.“, dodal Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis, který vedl delegaci.


Ing. OLDŘICH VLASÁK (1955) – V lednu 2012 byl zvolen do funkce místopředsedy Evropského parlamentu.  Poslancem EP je od  roku 2004, opětovně byl do EP zvolen v roce 2009. Je členem politické skupiny Evropští konzervativci a reformisté (EKR), kde působí jako koordinátor pro evropské fondy. Pokračuje v práci ve výborech pro regionální rozvoj a pro dopravu a cestovní ruch. Současně působí v delegacích pro Smíšené parlamentní shromáždění s Afrikou, Karibikem a Pacifikem, v delegaci pro vztahy s Mercosurem a Parlamentním shromáždění EU-Latinská Amerika. V europoslaneckém klubu ODS zastává funkci pokladníka. Od roku 2004 působí také jako výkonný prezident Rady obcí a regionů (CEMR). Do poloviny roku 2011 byl předsedou Svazu měst a obcí ČR, nyní je jeho místopředsedou pro evropské záležitosti. Od roku 1994 doposud je zastupitelem města Hradec Králové, před svým zvolením do Evropského parlamentu byl v letech 1998 - 2004 jeho primátorem. Dále zastává funkci předsedy Správní rady Univerzity Hradec Králové a je členem Dozorčí rady Liberálně-konzervativní akademie CEVRO.

Více informací a fotografií v tiskové kvalitě najdete na: www.vlasak.eu

18.-19.4.2012 - Návštěva zástupců Euroregionu Glacensis v sídle evropských institucí - Štrasburku

Štrasburk 01Štrasburk 02Štrasburk 03Štrasburk 04Štrasburk 05Štrasburk 06Štrasburk 07Štrasburk 08Štrasburk 09Štrasburk 10Štrasburk 11Štrasburk 12
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM