Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Mimořádný zájem o členství v Euroregionu Glacensis

Mimořádný zájem o členství v Euroregionu Glacensis

22.4.2011

Dne 22.4.2011 se v Ústí nad Orlicí konalo zasedání Rady zájmového sdružení právnických osob Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregion Glacensis. Zasedání členů Rady Euroregionu Glacensis probíhá pravidelně několikrát za rok, tentokrát se konalo ve Sporthotelu v Ústí nad Orlicí. 

Kromě pravidelné zprávy o činnosti Euroregionu Glacensis a RDA byla sekretářem Jaroslavem Štefkem přednesena zpráva o hospodaření, včetně předložení souhrnných účetních výkazů a zprávy nezávislého auditora o ověření účetní uzávěrky. Za rok 2010 protekl přes Euroregion Glacensis historicky největší objem finančních prostředků, který dosáhl pro euroregion astronomické výše 77 milionů Kč. Je to díky správě Fondu mikroprojektů, kde česká část zajišťuje finanční prostředky i pro svého partnera na polské straně. Rada dále projednala a schválila návrh rozpočtu euroregionu na rok 2011, který je dlouhodobě vyrovnaný.

Významným bodem jednání Rady byl vstup nových obcí do sdružení. Euroregion Glacensis aktuálně zažívá velký příliv nových členů. Zájem o členství projevily obce z různých částí území euroregionu. Obce Lično, Pohoří a Libel spadají jsou z okresu Rychnov nad Kněžnou, Staré Město je ze Šumperska a obce Svoboda na Úpou, Janské Lázně jsou z Trutnovska.

K závěrům z jednání Rady sdělil sekretář sdružení: „V první řadě jsem velmi potěšen aktuálním zájmem o členství v Euroregionu Glacensis. Zejména mě těší zájem z oblasti Šumperka, kde je dlouhodobě menší zájem o přeshraniční spolupráci. Na druhou stranu jsme projednali i jeden výstup a to obce Proseč z okresu Chrudim. Delší vzdálenost od hranice s Polskem se nakonec ukázala pro přeshraniční spolupráci jako nepřekonatelná překážka.

Projednali jsme také aktuální stav Fondu mikroprojektů, kde do posledního 7.kola bylo předloženo celkem 44 projektů a pouze 8 jich bylo samostatných, což dokazuje o kvalitě přeshraniční spolupráce v našem euroregionu. Rada také schválila Memorandum o spolupráci na vytvoření společného Seskupení pro územní spolupráci – ESÚS a celkem 9 partnery, čímž bude završena naše více jak roční práce nad přípravou ESÚS.“

V prosinci tohoto roku uplyne již 15. let od podpisu smlouvy o vytvoření česko-polského sdružení Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregion Glacensis, jehož hlavním úkolem je podpora česko-polské přeshraniční spolupráce a rozvoj příhraničních území, která jsou spjata úzkými geografickými a historicko-politickými vazbami. A právě historické vazby Kladska a Čech byly předmětem k tomu, aby zakladatelé euroregionu užili latinského názvu Kladska pro společný název euroregionu i jako symbol společné minulosti a společné budoucnosti.

V souvislosti s uplynutím 15.let od založení sdružení Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregion Glacensis bude v nejbližší době vyhlášena soutěž o nejlepší partnerství za patnáctileté období. Soutěž vyvrcholí v prosinci tohoto roku u příležitosti konání mezinárodní česko-polské konference k patnáctému výročí vzniku.
Ústí nad Orlicí 3
Ústí nad Orlicí 2
Ústí nad Orlicí 1
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM