Euro Region
Čeština English
Strona główna > O euroregionie > Archiwum aktualności > Obec Libel - nový člen Euroregionu Glacensis

Obec Libel - nový člen Euroregionu Glacensis

Libel

22.4.2011

Obec Libel se rozkládá v malebném podhůří Orlických hor, na návrší asi 3 km severně od Častolovic při hlavní cestě na Solnici. Svým katastrálním územím zaujímá rozlohu přibližně 365 ha. Nejvýše položené místo jsou Červená vrata - 346 metrů nad mořem.

Obec Libel byla od prvopočátku své existence, celých 400 let součástí častolovického panství až do roku 1848, kdy se obce osamostatnily. Tato volnost však trvala jen jedno století a  v roce 1960 již Libel byla v područí sousední obce Třebešov a od roku 1981 Černíkovic. Díky politickým změnám v roce 1989 se obec osamostatnila. V současnosti zde žije 120 obyvatel, kteří většinou dojíždějí za prací do okolních měst,  protože pracovní příležitost v současné době v obci není.

V obci aktivně pracuje spolek RYBÁŘÚ, VČELAŘÚ, MYSLIVCÚ a HASIČÚ, kteří se pravidelně zúčastňují okrskových soutěží, na kterých se umísťují na předních místech , a to především ženy. Již řadu zde působí družstvo fotbalistů..V roce 1989 si „pánové“ zakoupili nové dresy pro své mužstvo FC LIBEL a zřejmě aby se nemuseli přít, kdo bude mít jaké číslo, použili k tomu čísla podle svého věku. Byla to originální myšlenka. Nejsou sice v 1.lize, ale rádi si zahrají přátelské turnaje s okolními vesnicemi. Již několik let pořádají nejen turnaj v malé kopané O POHÁR OSVOBOZENÍ, kterého se zúčastňuje více jak 10 družstev, ale i turnaje v nohejbale.

V kuželně TJ Start Rychnov nad Kněžnou se již mnoho let hraje neregistrovaná liga kuželek. Každé jaro a podzim se do ní zapojuje více jak 300 hráčů ve 13 ligách. V Libli se našla skupina nadšenců  a tuto ligu každoročně hrají. Muži pod názvem „Zlatý klas Libel“ od jara 2001 a ženy  jako „Hostesky Libel“od podzimu 2001.

Obec vlastní  víceúčelového hřiště, s jehož výstavbou se začalo srpnu 2004 a počátkem listopadu téhož roku bylo přestřižením pásky slavnostně paní starostkou otevřeno. Stavba víceúčelového hřiště, která stála více jak 1 milion Kč, byla zaplacena z dotace za získání Modré stuhy v soutěži Vesnice roku, dále z  úvěru a vlastních zdrojů. Za pomoci brigád se podařilo vybudovat dětské hřiště, na kterém se nachází houpačky, pískoviště, kolotoč, hrad se skluzavkou, altánek apod. Hřiště je dětmi hojně využíváno.

V obci se nachází škola, která byla postavena v roce 1909 v secesním slohu. Její výjimečnost podtrhuje i název „Jubilejní obecná škola císaře a krále Františka Josefa I.“. Učilo se v ní až do roku 1960. Poté se z ní stalo skladiště civilní obrany a budova začala chátrat. V roce 1990 se obec Libel osamostatnila a převzala objekt do své péče a ocitla se  před závažným rozhodnutím, zdali nepotřebnou a zpustlou školu zbořit, nebo investovat do nákladné opravy. Obyvatelé se ale svého kulturního dědictví vzdát nechtěli a zvolili náročnější variantu. V letech 1992 až 1995 prošla budova svou první rekonstrukcí, při které byla oprava historické fasády upozaděna. A tak na svou kompletní vnější obnovu, včetně detailů starobylých prvků, si bývalá škola musela počkat až do své druhé rekonstrukce v roce 2009, která respektovala historickou předlohu a přesně obnovila původní styl. Firma zabezpečující tyto práce byla nominována v soutěži Fasáda roku 2010 v kategorii Rekonstrukce, která se každoročně koná pod záštitou společnosti Baumit ČR. Fasáda se dostala do úzkého finále mezi 8 ze 177.

I když je Libel malá vesnice, lidé zde dokáží uspořádat během roku tolik společných kulturních i sportovních akcí, že by jim mohlo závidět leckteré město. V lednu, pokud to dopřeje sněhová nadílka, se začíná během na lyžích okolo obce a pokračuje se i sjezdem na čemkoliv, při nepřízni počasí je turnaj ve stolním tenisu, v šipkách či v kuželkách a nechybí ani  mariáš. Následuje pyžamový bál, karneval pro děti a masopust - každým rokem se sejde v průvodu přes čtyřicet  rozličných masek. S jarem přicházejí velikonoce, dívčí i chlapecká koleda a také barvení vajec. Duben je ve znamení úklidu obce a končí pálením čarodějnic. Ke květnu patří vycházka do Synkova na kácení máje. Výlet do Vlčkova na Jízdu králů se pořádá již od roku 1997, kdy se s touto moravskou obcí navázala přátelská spolupráce. Léto je ve znamení různých soutěží a diskoték pro děti, lovení ryb, výletů na kolech i autobusem, grilování kuřat, opékání krůty, smažení bramboráků a langošů a soutěží ve vaření guláše. Hasiči. V prosinci se koná vánoční aranžování.

V roce 2003 se obec Libel přihlásila do soutěže Vesnice roku, ve které se ji podařilo získat  ocenění za společenský život –  Modrou stuhu.

Návrh znaku a vlajky pomohla vypracovat paní Jarmila Haldová ze Sedloňova. Obecní symboly byly oficiálně předány starostce Boženě Šedové předsedou Poslanecké sněmovny PhDr. Lubomírem Zaorálkem dne 5.12.2005 v Praze.

Dne 17.10.2009 byla  podepsána smlouva o partnerství s polskou obcí Straków, gmina  Klodzko. Ženy z Lible se opětovně v roce 2011 zúčastnily tradiční předvelikonoční akce u polských sousedů, která nese název „Setkání-velikonoční tradice Kladské země“. Součástí tohoto setkání, kam přijíždějí zejména polské ženy z celého kladského okresu, je soutěž v malování kraslic a soutěž ve výzdobě velikonočního stolu.
 

Památky v obci

  • Socha sv. Jana Nepomuckého - sochu nechal postavit roku 1813, je celá z kamene, štafírovaná, asi  1 ½ sáhu  vysoká.
  • Kříž - byl zřízen na náklady libelské obce roku 1813. Je celý z kamene, asi 2 sáhy vysoký  s figurou Ukřižovaného Vykupitele.
  • Roubené stavení čp. 22- Vítkova hospoda - byla to panská hospoda. Této chaloupce bude  již 300 let.
  • Kovárna - založená asi v letech 1806-1808 jak říká letopočet vytesaný na kamenném prapísku.
  • Růžičkův statek čp.36 s branou - tato dnes již zchátralá a neudržovaná stavba pochází asi z roku  1843. A jako představitelku selského klasicismu ji pro příští generace na svém plátně zachytil lidový malíř Josef Korejs-Blatinský.

Více informací najdete na www.oulibel.cz
Karnawał
Libel – Starków
Plac zabaw
Polska, tradycje wielkanocne
Puchar wyzwolenia
Szkoła
Tradycyjna "Dívčí koleda"
Zawody strażackie
Zdjęcie z lotu ptaka
Tisknout stránku Drukuj stronę      
Szybkie linki
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM