Euro Region
Čeština English
Strona główna > O euroregionie > Archiwum aktualności > Vyhlídka na Guzowaté byla slavnostně otevřena

Vyhlídka na Guzowaté byla slavnostně otevřena

Logo_cz_pl_eu_barevne

Ve čtvrtek 19. 9. 2019 byla slavnostně otevřena vyhlídka na Guzowaté (492 m n. m.) nad obcí Radków v Polsku. Vyhlídková plošina se nachází nad Rakówskou přehradou, která je uměle vytvořeným jezerem o délce téměř 1 km a šířce cca 300 m. Jedná se o obnovu historické vyhlídky v blízkosti státní hranice  a novou významnou investici z hlediska rozvoje cestovního ruchu v Radkówě a okolí. Můžete se těšit na atraktivní výhledy na Národní park Stolové hory, Broumovské stěny a Božanovský špičák. Vyhlídková terasa je přístupná jak pro pěší po turistické trase (od přehrady cca 1 km), tak pro motorizované návštěvníky díky nově vybudované komunikaci a parkovišti.

Rozpočet investice:                       182.241,- EUR

Projektový partner:                       Gmina Radków

Vedoucí partner projektu:           Euroregion Glacensis   

Stavební práce:                               CAKO Sp. Z o.o., Polanica-Zdrój

Dokončení stavby:                          červenec 2019

Další investicí projektu „Hřebenovka“, jejíž slavnostní otevření je netrpělivě očekáváno již v druhé polovině října, je rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor, Velké Deštné (1115 m n. m.). Rozhledna je vystavěna na místě původní vyhlídkové věže a umožní výhledy nejen na Rychnovsko, na Stolové, Soví a Bystřické hory, ale také na Králický Sněžník, Krkonoše a Jeseníky.

V rámci investic aktuálně probíhá také výstavba rozhledny na Feistově kopci (711 m n. m.) nad Olešnicí v Orlických horách a rozhledny ve Vysoké Srbské. Základové desky obou rozhleden jsou již postaveny a konstrukce nadzemních částí jsou vyráběny v sídle dodavatelských firem. Dokončení rozhleden očekáváme na jaře příštího roku. Ještě v letošním roce bude realizována stavba Jánského mostu přes Divokou Orlici v Neratově. Mostem pro pěší bude opět propojena hranice obou států, čímž bude obnovena historická poutní cesta z Neratova na vrchol Jagodná v Polsku (977 m n. m.), kde v těchto dnech začala výstavba další z původních rozhleden. V rámci projektu byla na polské straně hranice čerstvě zahájena také stavba rozhledny na Czerńcu (840 m n. m.) v blízkosti obce Międzylesie a rozhledny na Kłodzkiej Górze (757 m n. m.) východně od Kłodzka.

Součástí projektu je také proznačení hřebenové trasy názvem a piktogramem Hřebenovky, která prochází Libereckým, Královéhradeckým, Pardubickým i Olomouckým krajem. Na polské straně vede územím Dolnoslezského vojvodství, kde horní větev kopíruje historickou hranici bývalého Kladska. Celková délka trasy je 589 km a již nyní je díky úzké spolupráci krajů s KČT velká část trasy proznačena. Na polské straně zajišťuje proznačení trasy společnost PTTK.

„Česko-polská Hřebenovka – východní část“

Celý projekt je zaměřen na revitalizaci historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí, vybudování doprovodných investic a na propagační kampaň pod společnou značkou „Hřebenovka“. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech volně přechází do druhého státu. Očekávanými investicemi v rámci projektu je stavba 11 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden/vyhlídkových míst nebo využitím jiného historického dědictví. Dále vzniknou dvě česko-polská turistická informační centra (Neratov a Nový Hrádek) a bude nově postaven Jánský most v Neratově.

87654321
Tisknout stránku Drukuj stronę      
Szybkie linki
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Cyklobusy do Orlických hor
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis

Przez używanie niniejszej witryny internetowej wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie plików cookies, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stron.