Euro Region
English Polski
Domovská stránka > O euroregionu > Archiv aktualit > Euroregion Glacensis zažívá historický úspěch – bude financovat rozhledny a pevnosti

Euroregion Glacensis zažívá historický úspěch – bude financovat rozhledny a pevnosti

1. LOGO CZ-PL v dobrém rozlišení

IMG_4865Ve dnech 14.-15.3.2018 se v polské Sulislawi na zasedání Monitorovacího výboru Programu Interreg V-A rozhodovalo o přidělení projektů v tolik očekávané oblasti turistiky a zpřístupnění historického dědictví. Ze stran žadatelů byly předloženy projekty převyšující šestinásobně stanovenou alokaci na uvedené kolo. Byly mezi nimi i dva strategicky významné projekty, které již několik let Euroregion Glacensis připravuje pro svou realizaci. Na tomto zasedání bylo schváleno pouhých 12 projektů z celkově 50 projednávaných. Mezi schválenými jsou i oba projekty, které připravil Euroregion Glacensis – Česko-polská Hřebenovka – východní část a projekt Tajemství vojenského podzemí.

Historický úspěch našeho sdružení, jinak to nemohu nazvat. U Hřebenovky je celkem 18 partnerů, což je obrovské množství pro to, abychom u všech sladili potřebné dokumenty a termíny. Těší mě zejména účast krajských samospráv v projektu, což je důkaz, že tento záměr má význam i pro samosprávní celky. Za těch několik posledních let obce společně s polskými partnery v Polsku spolupracují již samostatně, proto se Euroregion Glacensis soustředí na řešení velký strategických projektů, které mají význam pro celé pohraničí. To přesně oba naše schválené projekty naplňují. Vše připravit se sice podařilo až na druhý pokus, ale partneři se zase více poznali a tak nemám ani obavu o realizaci, která bude taktéž náročná. Pevnostní projekt Tajemství vojenského podzemí sice nemá tolik partnerů, ale bylo nutné více promyslet vzájemnou provázanost všech investic. Navíc pevnostní objekty mají svá specifika a způsob jejich úpravy je daleko náročnější než stavby na „zelené louce“. Výhodné se také ukázalo to, že jsme přenechali roli vedoucího partnera Městu Rokytnice v Orlických horách. Čekají nás tak dva respektive tři roky tvrdé, ale pro mě příjemné práce. Naše úloha bude spočívat zejména v celkové koordinaci všech partnerů z obou stran hranice, dodal Jaroslav Štefek, sekretář euroregionu, který je zároveň koordinátorem a zpracovatelem obou projektů.

 

 

 Představujeme vám strategické projekty Euroregionu Glacensis
Tisknout stránku Vytisknout stránku      
Rychlé odkazy
Fond mikroprojektů
Česko-polská Hřebenovka - východní část
Regional Development Agency
Facebook Euroregionu Glacensis
Youtube kanál Euroregionu Glacensis
Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM